Ekologičnost, ekonomičnost a odolnost. I to jsou vlastnosti oceli
Ostrava

Ekologičnost, ekonomičnost a odolnost. I to jsou vlastnosti oceli

Píšete seminární práci o hutním materiálu nebo jste jen zaměstnancem ve firmě, kde se s hutním materiálem pracuje? Ať už je to, jak chce, jistě víte, že hutních materiálů máme mnoho druhů. Například ve firmě MSC MetPro, a. s. se hojně pracuje s mnoha hutními materiály, k nimž se řadí například jäkly, profily nebo ocel. Hutní materiály ve zmiňované společnosti prochází několika výrobními procesy, jako je pálení materiálu, rovnání materiálu nebo ohraňování materiálu. Samozřejmě strojírenské firmy nejsou jediné, co hutní materiály využívají, setkáme se s nimi i ve stavebnictví nebo třeba ve farmaceutickém průmyslu. 

Pokud bychom měli vypíchnout jeden hutní materiál, se kterým se pracuje opravdu nejvíce a který je opravdu velmi využívaný, zmínili bychom ocel, což je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků. S ocelí, konkrétně s nerezovou ocelí, se setkáme hojně i v domácnostech, kde se z ní vyrábí například dřezy nebo hrnce či příbory. Pojďme se však podívat na její hlavní vlastnosti, které bychom rozhodně měli mít neustále na paměti. 

Ekologičnost 

Málokdo ví, že ocel je ekologická. V současné době lze označit ocel za jeden z mála hutních materiálů, který je ekologický (jiné hutní materiály opravdu nejsou tak ekologické jako ocel. Ocel je taková výjimka, které si v nejednom průmyslu cení. 

Ekonomičnost

Ekonomičnost je další výhoda či plus a pozitivní vlastnost oceli. Jedná se o ekonomický hutní materiál, který nepatří k nejdražším, navíc je recyklovatelný a mimo jiné ho lze i demontovat, případně rekonstruovat. 

Odolnost

Třetí pozitivní vlastností oceli je rozhodně odolnost. Ocel jako taková je nadmíru odolná, proto je využívána hlavně ve stavebnictví, kde se z ní tvoří různé ocelové konstrukce budov. V nepoškozeném či v jako novém stavu dokáže vydržet i stovky let. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.