Po dlouhých týdnech strávených v karanténě se letos většina lidí rozhodla odcestovat během léta k moři. I když zde stále panovalo riziko nakažení koronavirem, Češi se nechtěli vzdát své vysněné dovolené. To už máme zkrátka v povaze. Místo toho, aby vyrazili do odlehlejších částí světa, vydali se do Chorvatska, a to z prostého důvodu – snadno se sem dopraví i vlastním osobním automobilem. Řada Čechů si dokonce pořídila vestavbu na spaní do auta, aby nemuseli trávit čas v hotelech, kde sice všechno pravidelně dezinfikují, ale jistota je jistota. Pokud se i vy chystáte na dovolenou do Chorvatska a pokud i vy pojedete autem s vlastní vestavbou do auta, poradíme vám, kdy je nejlepší vyrazit na cestu, abyste nebyli otrávení až příliš rušným provozem.
Jeďte v týdnu nebo v noci
Nechcete jet do Chorvatska v tom nejrušnějším provozu? Chcete tím snížit riziko vzniku dopravní nehody? V tom případě byste měli cestovat v noci, kdy je provoz takřka nulový. V noci si však dělejte více přestávek a mějte po ruce dalšího řidiče, který bude schopen vás vystřídat.
Pokud nejste zastánci cestování v noci, doporučujeme cestovat v týdnu čili mimo pátek a mimo sobotu. Právě pátek a sobota jsou dva nejrušnější dny, kdy se na silnicích ani nepohnete. Když budete cestovat od pondělí do čtvrtku, respektive ještě v neděli, provoz bude velmi klidný a pojede se vám opravdu dobře.
Pozor na změny a jiné předpisy
Ať už cestujete do Chorvatska nebo jinam za hranice, je dobré si zjistit aktuální informace týkající se silničních předpisů. Například v Chorvatsku musí mít děti do dvanácti let podsedák nebo autosedačku. Nezáleží na tom, že mají 150 centimetrů centimetry zkrátka v Chorvatsku nehrají roli.
Informujte se také o tom, jaké jsou poplatky za jízdu na dálnicích a podobně. Oproti minulému roku došlo totiž k navýšení mýtného o deset procent, navíc se zavedl poplatek ve výši 35 kun za most vedoucí na ostrov Krk.